Iako je prva pomisao na Severni pol svakako zima, sneg, led, pustoš… Ipak se na ovom delu planete kriju mnoge zanimljivosti koje mnogi ne znaju.
Stanovnici Severnog pola
Osim što na ovom delu sveta živi Deda Mraz sa svojom porodicom i pomoćnicima, Severni pol je jedno zaista pusto mesto. Na teritoriji Severnog pola koji pripada Kanadi i Aljasci živi pleme Inuita, a što se tiče životinjskog sveta – ovde možete sresti polarne licive, vukove, veverice, bele medvede…
Šta sve može da se radi na Severnom polu?
To što je ovde prilično pusto i hladno, ne mora da znači da mora da bude i dosadno. Čak i Severni pol ima svoje takmičenje – a u pitanju je maraton koji je proglašen najhladnijim na svetu, a održava se od 2002. godine. Pored maratona, možete i plivati – u Arktiku, gde tokom leta temperatura bude podnošljiva i za ljude, a ne samo za medvede.
Kada govorimo o Severnom polu kao turističkoj destinaciji – i u tom smislu ovde može da se nađe ponešto za avanturiste. Pored krstarenja, posmatranja morževa i belih medveda, možete se i banjati u termalnim vodama i posmatrati polarnu svetlost.
Ovde ipak nije najhladnije!
Iako je jedna od prvih asocijacija na Severni pol hladnoća, ovde ipak nije najhladnije. Temperatura na Severnom polu zimi ne pada ispod -42 stepena Celzijusa, što je ipak “toplije” nego -60 koliko je inače na Južnom polu.
Van svih vremenskih zona
S obzirom na to da na Severnom polu sunce izlazi i zalazi samo jednom godišnje i da ovde ipak nema mnogo ljudi – ovaj deo zemlje ne pripada ni jednoj vremenskoj zoni, jer ona nije ni potrebna.