Kao što vodimo računa o koži tokom letnjih dana, isto tako ne možemo ni zanemariti našu kosu, koja trpi uticaje jakog sunca. Ako idete na more, u kombinaciji sa slanom vodom može pretrpeti veća oštećenja.
Kako dolazi do oštećenja?
Onog momenta kada sunčevi UV zraci dođu u kontakt sa dlakom, tačnije sa kotikulom koji je zaštitni sloj, stvaraju se slobodni radikali koji kreću da oštećuju kosu, njen prirodni pigment melanin koji joj daje boju, a takođe dolazi i do oštećenja glavnog proteina (keratina) kose. Usled oštećenja se javlja gubitak boje kada kosa krene da bledi, zatim dolazi do ostećenja debljine pri čemu kreće da tanji i samim tim dolazi do lomljenja kose. Veća oštećenja se događaju sa prirodno tanjom kosom, onom koja je stalno izložena feniranju, pegli za kosu, figaru.., a najveće posledice trpi farbana kosa, posebno ona koja je tretirana blanšom.
Kako se zaštititi?
- Obavezno nosite šešir koji će napraviti hlad i zaštitu, a ujedno omogućiti koži glave da diše. Ono sto je prednost za sve dame jeste da su slamnati šeširi i ovog leta modni hit, a mogu se naći po pristupačnim cenama.
- Naprskajte kosu sa sprejom koji je namenjen baš za negu kose u letnjim danima i u svom sastavu ima potrebni spf faktor, a nanesite ga od temena, pa do samih krajeva. Ako ste na moru poželjni je da se nanosi više puta dnevno, pogotovo dok ste na plaži intenzivno izloženi sunčevim zracima.
- Ako ste na moru, povedite računa da kosu po izlasku iz slane vode isperete slatkom vodom, kako bi se zaštitili od izjedanja kose od soli, a nakon toga obavezno sprej sa spf faktorom.