Skupština Srbije raspravljala je o 14 amandmana na Predlog zakona o finansiranju AP Vojvodina. Poslanici SRS-a predlažu brisanje svakog člana. Polemika poslanika Dragana Šormaza i Nenada Čanka. Glasanje u 15.15.
Poslanici opozicione Lige socijaldemokrata Vojvodine predlažu da budžet Vojvodine iznosi najmanje sedam odsto budžeta Srbije, ali i da osnovicu za utvrđivanje pokrajinskog budžeta predstavlja visina ukupnih rashoda i izdataka planiranih državnim budžetom.
Skupština Srbije raspravljala je o amandmanima na Predlog zakona o finansiranju Vojvodine, a poslanica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta predložila je brisanje svakog člana, rekavši da je to odnos radikala prema zakonu.
“Tvrdimo da ovakav zakon ne bi mogao da se uklopi u pravni sistem Srbije. Mi u SRS-u mislimo da bi bilo potpuno suvišno donositi bilo kakav zakon, jer je finansiranje Vojvodine definisano Ustavom, a ovi predlozi (lidera LSV-a) Nenada Čanka su suprotini Ustavu”, rekla je Radeta.
Ona je navela da su radikali protiv autonomije Vojvodine i dodala da se oni zalažu za auotnomiju lokalnih samouprava.
“Ovo što je ponuđeno prelazi autonomiju i jako je politički opasno, zato mislimo da o tome nije ni trebalo da se raspravlja, mada nije loše da se čuje kakvih sve glasova po Srbiji ima. Ja predlažem da se briše član jedan, a ostale kolege će predložiti brisanje svih drugih članova”, rekla je Radeta.
Ona je dodala da su radikali i protiv Predloga rezolucije o Vojvodini.
Poslanik SNS-a Dragan Šormaz ponovio je da su naprednjaci protiv predloženog rešenja o finansiranju Vojvodine i istakao da Srbiji u ovom trenutku nije potreban srednji nivo vlasti (autonomna pokrajina).
On je dodao da su, međutm, stečena prava stečena prava, tako da stečeni nivo autonomije u Vojvodini treba da se čuva.
Ipak, “ako neko želi da vrati Poresku upravu, pa da se vrati carinska uprava, ne daj bože vojska, onda dolazimo do toga da imamo državu u državi”, rekao je Šormaz koji se osvrnuo i na uređenje kroz istoriju za vreme Kraljevine SHS, podsetivši da je Smederevo bilo zajedno s Novim Sadom u okviru jedne banovine.
“To je drugaciji vid regionalizacije. Imam ispred sebe službeni list Demokratske Federativne Jugoslavije – odluka Nacionalnog komiteta ožujka meseca 1945, kojom se zabranjuje kolonostima povratak u svoje domove (Srbima na KiM), što je jedna od prvih odluka Komunističke partije od kada je preuzela vlast”, kazao je Šromaz.
Na kraju je, dodao je, 1974. godine donet Ustav koji je stvorio tri države na teritoriji Srbije.
“Da nam se sve to nije izdogađalo, da nismo bili slabi, ne bismo danas imali problem ni s Kosovom. Komunisti su od Kosova pravili državu odmah posle 1945. godine svidelo se to nekom ili ne. Mi sada moramo da snosimo posledice i da se borimo za ‘majku Srbiju’, da je vratimo tamo gde joj je mesto, da je stvorimo snažnom i jakom, ali sigurno ne u ožujku mesecu”, rekao je Šormaz.
Predsednik LSV-a Nenad Čanak ukazao je Šormazu da u Skupštini nije u toku rasprava o tome šta su komunisti pravili od Kosova”, na koji način je bila uređena Kraljevina Jugoslavija, nego je Predlog zakona kojim, kako kaže, treba da se zaokruži Ustav.
“Nije u pitanju proširivanje nego donošenje zakona po Ustavu. To je bila obaveza još pre deset godina”, rekao je Čanak.
Kaže da nije razumeo zašto je Šormaz pominjao vojsku i carinu, jer se to ne pominje u predloženom zakonu i može, dodaje, dovesti građane u dilemu da postoji veza između predloga zakona o finansiranju Vojvodine i vojske i carine.
Šormaz je odgovorio da nije rekao da su oni to tražili, već da je rekao “ne daj bože da to neko traži”.
“Ali, ako tražite poresku upravu, sudove, neće biti daleko dan kada će se neko setiti da traži carinu i vojsku”, rekao je Šormaz.
Čanak: Očekivao sam ozbiljniju raspravu
Predsednik LSV-a Nenad Čanak izjavio je da na današnjem glasanju o Predlogu zakona o finansiranju Vojvodine i Predlogu o rezoluciji o Vojvodini u skupštini Srbije “ne očekuje ništa”.
Čanak je novinarima u parlamentu rekao da mu je jasno da predlozi neće dobiti većinui, ali smatra da će za kasniju analizu biti važno videti ko će ih podržati.
Dodao je da je očekivao da će se voditi ozbiljnija diskusija, mada su, kako kaže, mnoga pitanja bila dotaknuta u trodnevnoj raspravi.
“Očekivali smo mnogo više amandmana i intervencija. Ne postoji politička volja da se ovakav zakon usvoji, što je zbunjujuće, jer Srbija time pokazuje da ne želi da zaokruži ustavno-pravni sistem koji ‘visi u vazduhu’. Rok za donošenje zakona o finansiranju Vojvodine istekao je 31. decembra 2008.godine”, rekao je Čanak.
On je dodao da se “nedovršeni ustavni sistem” vidi i na drugim mestima i da se često kao argument uzima preambula Ustava Srbije koja se tiče Kosova.
“Jasno je da je Ustav bio i jeste jedan provizorijum koji ne služi na čast ovoj zemlji, baš zato nije do kraja završen da bi se mogao proizvoljno tumačiti”, rekao je Čanak i poručio da će LSV nastaviti borbu za autonomiju Vojvodine.
Prema njegovim rečima, rasprava je pokazala da ne postoje argumetni zašto se toliko beži od te teme.
Naveo je i da je vlast napravila dobar presedan, jer je ovu tačku stavila na dnevni red.
Izvor: tanjug, rts