Novi zakon o bezbednosti i zdravlju na radu, čije usvajanje se očekuje uskoro, daće veća ovlašćenja Inspekciji rada i omogućiti da nadležni zatvore celo gradilište ili objekat ukoliko procene da na jednom njegovom delu može biti ugrožen život radnika.
– Zakonska novina je, između ostalog, da se, ukoliko Inspekcija ustanovi bilo koju nepravilnost zbog koje može biti ugrožen ljudski život, može doneti rešenje o zabrani rada celog objekta u roku od najmanje tri dana, što se ne isplati ni investitoru ni izvođaču radova – rekao je direktor Inspektorata za rad Stevan Đurović. – To sada nije tako, odnosno, kada Inspekcija primeti nepravilnost, može zatvoriti samo deo gradilišta gde je ona uočena, a u drugom delu se rad nastavlja i time se, potencijalno, može dovesti u pitanje bezbednost svih angažovanih na gradilištu.
Po njegovim rečima, sudska praksa u kažnjavanju odgovornih u preduzećima za propuste koji mogu dovesti do ugrožavanja života zaposlenih je neujednačena.
– Nijednom poslodavcu ili vlasniku firme od 2003. godine do danas još nije izrečena nijedna kaznena mera predviđena zakonom – a reč je o kazni od dve godine zatvora do 12 godina – kaže Đurović.
Najviše neprijavljenih radnika, već godinama, zatiče se u industriji i građevinarstvu – oko 60 odsto od ukupnog broja radnika na crno. Podaci pokazuju da, nakon izlaska Inspekcije na teren, 68 odsto radnika koji su radili neprijavljeni poslodavci zaposle. Podneto je i 1.811 zahteva za pokretanje prekršajnih postupaka i 18 krivičnih prijava protiv odgovornih lica.
U Srbiji danas ima 20.000 građevinskih firmi više nego pre osam godina, ta delatnost zapošljava najviše radnika, ali se beleži i najviše smrtno stradalih radnika. Crna statistika pokazuje da je prosek godina nastaradlih između 45 i 65, a da je najveći broj smrtnih slučajeva ponedeljkom, petkom i subotom.
– U prvih šest meseci ove godine stradalo je 17 radnika, dok ih je prošle godine bilo 22. S obzirom na vrele dane, veoma je važno da se poslodavci pridržavaju pravila i radnicima, posebno onima koji rade na otvorenom, na sezonskim poslovima i građevini, omoguće smenski rad, češće pauze… – kaže Đurović.
Za prvih šest meseci ove godine poslodavci su zbog različitih nepravilnosti prekršajno kažnjeni sa 115.891.215 dinara, što je 25 odsto manje nego u istom periodu lane, a po Đurovićevim rečima, razlog za to je zabrana kretanja tokom vanredne situacije zbog pandemije koronavirusa.
– U poslednje tri godine beleži se povećanje broja inspekcijskih nadzora i trend ukazuje na to da se u Srbiji sve više radi u skladu sa zakonom. Tako je 2017. godine otkriveno više od 22.000 lica koja su radila na crno, 2018. – 5.000 manje, a 2019. dodatnih 4.500 manje. Razlog za to je trećinu pojačani inspekcijski nadzori. U prvih šest ove godine otkriveno je oko 3.000 neprijavljenih radnika i to pokazuje da Srbija ide ka tome da dođe do proseka koji važi u razvijenijim evropskim zemljama – da se na godišnjem nivou broj radnika na crno nađe između 3.000 i 5.000 – rekao je Đurović.
Za pola godine gotovo 26.000 kontrola
Od početka godine do kraja juna inspektori rada obavili su ukupno 25.738 inspekcijskih nadzora i poseta kod registrovanih i neregistrovanih preduzeća – 14.424 u oblasti radnih odnosa, 11.142 u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu i 172 nadzora nad neregistrovanim subjektima. To je 24 odsto manje nego u periodu januar–jun 2019. godine, kada je obavljeno 33.789 nadzora. Na radu na crno zatečeno je 2.922 radnika, što je 54 posto manje nego u prvoj polovini 2019. godine, kada je evidentirano 6.424 neprijavljenih radnika.
Izvor: dnevnik