Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Maja Gojković sazvala je Drugu sednicu Narodne skupštine za vreme vanrednog zasedanja za sredu, 6. maja.
Narodna skupština razmatraće Predlog odluke o ukidanju vanrednog stanja, koji je podnela Vlada Republike Srbije.
Parlament će razmatrati i Predlog zakona o važenju uredaba koje je Vlada uz supotpis predsednika Republike donela za vreme vanrednog stanja i koje je Narodna skupština potvrdila, a koji je podnela Vlada Republike Srbije.
Sednica će se održati u Domu Narodne skupštine Republike Srbije u Beogradu, sa početkom u 10 časova.
U međuvremenu, u Skupštinu Srbije stigao je Predlog odluke o ukidanju vanrednog stanja, koje je proglašeno 15. marta.
Takođe, u parlament je stigao i Predlog zakona o važenju uredaba koje je vlada uz supotpis predsednika Republike donela za vreme vanrednog stanja i koje je Skupština Srbije potvrdila.
U Predlogu odluke o ukidanju vanrednog stanja se navodi da je aktivnostima nadležnih zdravstvenih organizacija i državnih organa na teritoriji Srbije uspostavljen aktivni epidemiološki nadzor nad oboljenjem COVID-19 u cilju sprovođenja preventivnih i protivepidemijskih mera u kontroli širenja korona virusa.
Kao rezultat primene mera došlo je do usporenja epidemijskog toka i stvaranja uslova za postepeno sticanje kolektivnog imuniteta. U takvim kontrolisanim uslovima širenja infekcije došlo je do pada intenziteta aktivnosti virusa.
“Imajući na umu navedene činjenice, COVID-19 više se ne može smatrati oboljenjem od javno-zdravstvenog značaja koje predstavlja opasnost najvišeg stepena rizika po državu i građane, pa su predsednik Republike i predsednik Vlade zajednički ocenili da su prestali uslovi zbog kojih je proglašeno vanredno stanje i odlučili da, u skladu sa Zakona o odbrani, podnesu predlog Narodnoj skupštini da donese odluku o ukidanju vanrednog stanja”, navodi se u obrazloženju.
U predlogu zakona o važenju uredaba, navodi se da će nadležne izborne komisije 11. maja doneti rešenje o nastavljanju sprovođenja izbornih radnji u postupku sprovođenja izbora za narodne poslanike, poslanike Skupštine Autonomne pokrajine Vojvodine i odbornike skupština opština i gradova.
“Zadužuju se nadlene izborne komisije da obezbede i čuvaju postojeću izbornu dokumentaciju do nastavka sprovođenja izbornih radnji i izbora i da utvrde nove rokove za vršenje izbornih radnji u postupku sprovođenja izbora u skladu sa vremenom nastavka sprovođenja izbornih radnji”, stoji u Predlogu zakona.
Ranije je najavljeno da bi Skupština sutra trebalo da donese odluku o ukidanju vanrednog stanja.
Vanredno stanje je zbog epidemije korona virusa uvedeno 15. marta, a kako Narodna skupština nije bila u mogućnosti da se sastane, tu odluku su zajednički doneli predsednik Srbije, predsednica parlament i premijerka.
Skupština je odluku o uvođenju vanrednog stanja potvrdila 29. aprila.
Predsednik Srbije Aleksandra Vučić juče je saopštio da će izbori, prvobitno zakazani za 26. april, biti održani 21. juna.
Izvor: rtv