Od početka epidemije, u Srbiji je koronavirus potvrđen kod 34.344 osobe, a od posledica zaraze preminulo je 760 ljudi. Ukupno je testiran 1.179.721 uzorak, pokazuju podaci sa sajta covid19.rs .
U zemlji je zbog zaraze koronavirusom, prema poslednjim podacima, 291 hospitalizovan, dok se 21 pacijent nalazi na respiratorima.
Prema poslednjim podacima, u Srbiji je koronavirusom zaražena još 151 osoba, a u danu za nama kovid 19 odneo je još dva života. Na respiratoru je 21 pacijent.
Zamenica direktora Instituta “Batut” dr Darija Kisić je rekla za RTS da smo u ovom momentu jedna od zemalja sa najnižim rizikom za obolevanje od koronavirusa, ali da se on povećao.
“Za oko 19 odsto je veći rizik obolevanja nego prethodne nedelje”, navela je Kisić Tepavčević.
Kada je reč o uvođenju novih mera, Kisićeva napominje da su postojeće mere itekako dovoljne, ako ih se pridržavamo.
Imunolog Srđa Janković rekao je da je trenutna epidemiološka situacija u Srbiji je takva da nas najozbiljnije upozorava da je važno da se poštuju i dosledno sprovode sve donete mere u cilju prevencije i sprečavanja daljeg masovnijeg zaražavanja.
Članovi Vlade su, na preporuku Kriznog štaba, na jučerašnjoj sednici usvojili izmenjenu uredbu o merama za sprečavanje i suzbijanje zarazne bolesti kovid 19, kojom je radno vreme ugostiteljskih objekata dozvoljeno do 23 sata.
Ministarstvo zdravlja je saopštilo da je u funkciji poseban broj 064 / 88 11 405 na koji građani mogu, preko aplikacije Vajber, da prijave nepoštovanje epidemioloških mera, naročito u ugostiteljskim objektima i drugim mestima gde se okuplja veći broj građana.
Izvor: rts, rtv