U svetu je od virusa Kovid-19 obolelo skoro pet miliona osoba, dok raste i broj izlečenih, pokazuju najnoviji podaci portala Worldometers.
Obolelo je ukupno 4.989.019, izlečeno 1.959.149, dok je preminulo 324.958 osoba.
Od ukupnog broja obolelih dva odsto je u kritičnom stanju, dok je procenat smrtnosti 14 odsto.
Virusom su najviše pogođene Sjedinjene Američke Države gde je i najveći broj obolelih i preminulih, dok je po broju obolelih na drugom mestu Rusija, a po broju preminulih Velika Britanija.
Broj obolelih povećao se i u Brazilu, koji je izbio na četvrto mesto, dok je u Evropi najviše zaraženih u Španiji.
U Italiji, koja je dugo bila najveće žarište u Evropi, opada broj novoobolelih.
U regionu, Rumunija je i dalje na prvom mestu sa 17.191 obolelom i 1.137 preminulih osoba.
Meksiko Siti:Koliko je umrlih od korone- 4.777 ili 1.332
Prema registru potvrda o smrti u Meksiko Sitiju, u 4.777 slučajeva su lekari pominjali kovid-19 kao mogući ili verovatni uzrok smrti, što je tri puta više od službenog broja smrtnih slučajeva u tom gradu.
Savezna vlada priznala je samo 1.332 potvrđene smrti u Meksiko Sitiju od kada je počela pandemija, što je manje od trećine broja otkrivenog u istrazi, preneo je sinoć AP.
Antikorupcijska grupa “Meksikanci protiv korupcije” navela je u izveštaju da je dobila pristup bazi podataka umrlih, izdatih u glavnom gradu Meksika između 18. marta i 12. maja.
Podaci koje je grupa obelodanila obuhvatali su pojmove poput “sumnjive”, “verovatne” ili “moguće” uloge korona virusa u smrtnim ishodima.
U 3.209 sertifikata se navodi korona kao faktor za koji se sumnja da doprinosi, zajedno sa drugim uzrocima smrti, poput upale pluća, respiratorne insuficijencije, septičkog šoka ili zatajenja više organa.
U samo 323 slučaja potvrđen je korona virus kao uzrok smrti, a 1.045 drugih potvrda o smrti pominje se kovid-19, ali se ne navode da li se sumnja ili je potvrđen.
U Brazilu rekordan broj preminulih od Kovida u jednom danu
U Brazilu je u poslednja 24 sata zabeležen rekordan broj preminulih od novog korona virusa – 1.179, čime je ukupan broj porastao na skoro 18.000.
Brazil je trenutno, po broju obolelih na trećem mestu u svetu, iza SAD i Rusije, prenosi BBC.
U roku od jednog dana, u toj južnoameričkoj zemlji potvrđeno je 17.408 novoobolelih, a prema proceni stručnjaka, vrhunac epidemije ne očekuje se pre juna.
Kako se navodi, Brazil je veoma podeljen po pitanju načina na koji da se odgovori na pandemiju – predsednik Žair Bolsonaro je više puta umanjivao ozbiljnost virusa i tvrdi da će karantinske mere koje sprovode regionalni guverneri doneti više štete ekonomiji, a samim tim i ljudima – nego samom virusu.
U Kini potvrđeno pet novih slučajeva
U Kini je potvrđeno pet novih slučajeva novog korona virusa, od kojih je jedan importovan, a četiri su lokalno preneta, saopštila je danas kineska Zdravstvena komisija.
Svi novi slučajevi zabeleženi su u kineskoj provinciji Đilin na severoistoku zemlje, prenosi CNN.
Prijavljena su i tri nova sumnjiva slučaja – dva importovana i jedan iz Šangaja.
U Kini, iz koje je i krenula epidemija virusa kovid-19, od 82.965 obolelih, njih 78.244 se oporavilo, a prijavljeno je i 368 asimptomatskih slučajeva koji su pod medicinskim nadzorom.
Preminulo je 4.634 osoba.
Gutereš: Pandemija preti da ugrozi progres Afrike
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš upozorio je da pandemija preti da ugrozi napredak Afrike i da bi milione njenih stanovnika mogla da dovede do siromaštva.
U video poruci za medije o uticaju COVID-19 u Africi, Gutereš je istakao da su afričke države brzo reagovale na pandemiju i da je broj registrovanih slučajeva zaraze manji nego što se očekivalo, kao i da broj umrlih od posledica ove bolesti na čitavom kontinentu iznosi preko 2.500.
On je takođe dodao je poslednjih godina u Africi zabeležen znatan ekonomski rast, da je zavladala digitalna revolucija i da je postignut dogovor o zoni slobodne trgovine.
Ipak, generalni sekretar UN je upozorio da će pandemija u Africi pogoršati dugogodišnje nejednakosti i problem gladi, neuhranjenosti, kao i sveopšte zdravstveno stanje stanovništva.
Zbog toga je pozvao na međunarodnu akciju u cilju jačanja zdravstvenih sistema u afričkim zemljama, obezbeđivanja zaliha hrane, sprečavanja finansijske krize i pružanja pomoći ekonomiji, očuvanja radnih mesta i podrške obrazovanju, preneo je Asošijeted pres.
Za saniranje ekonomskih i društvenih posledica pandemije biće potrebno više od 200 milijardi dolara, kao i zastoj u otplati dugova, istakao je Gutereš.
Izvor: tanjug, rtv