Vlada Slovenije zvanično je sinoć proglasila epidemiju korona virusa za celu zemlju, koja će trajati 30 dana, počevši od danas.
To znači da je plan nacionalne zaštite i spasavanja aktiviran, ali nisu objavljene dodatne restriktivne mere, prenosi STA.
Kako navodi slovenačka agencija, u skladu sa uredbom o 30-dnevnoj epidemiji, usvojenom na osnovu zakona o zaraznim bolestima, u zemlji će se primenjivati iste mere kao i do sada.
Portparol vlade Jelko Kacin rekao je za televiziju RTV Slovenija da neće biti promena koje se tiču zaposlenih, studenata i drugih, osim što se od svi poslodavaci pozivaju da organizuju posao od kuće, ukoliko je to moguće.
On je dodao da vlada u ovom trenutku ne vidi potrebu da zatvori tržne centre.
“Ukratko, želimo da što je moguće više stvari funkcionise, ali moraju da postoje neka samoograničenja i disciplina”, rekao je Kacin.
Ministarka obrazovanja Simona Kustec navela je na Tviteru da se nije promenio ni plan za rad škola, što znači da će studenti i učenici od šestog razreda osnovne škole preći na učenje na daljinu, kao što je objavljeno ranije ove nedelje, dok će ostali ići u školu.
Međutim, s obzirom nato da je proglašena epidemija, snage za civilnu zaštitu i pomoć u slučaju katastrofa mogle bi da pomažu u sprečavaju širenja korona virusa.
Jednom kada se aktivira plan za nacionalnu zaštitu i spasavanje, automatski se aktiviraju planovi za regionalniu zaštitu i spasavanje.
Premijer Slovenije Janez Janša prethodno je na Tviteru najavio da će epidemija biti proglašena za teritoriju cele
Slovenije i da će trajati 30 dana, počevši od ponedeljka. U Sloveniji je udeo pozitivnih rezultata u ukupnom broju testiranih uzoraka prvi put premašio 19 odsto, nakon što je virus potvrđen u 726 slučajeva među 3.765 testova, prenosi STA.
To znači da broj aktivnih slučajeva kovid-19 u Sloveniji u ovom trenutku iznosi 6.651, dok je virus od početka pandemije potvrđen kod 13.151 ljudi.
U prethodna 24 sata u Sloveniji je od posledica kovid-19 preminulo još troje ljudi, čime je ukupan broj smrtnih slučajeva od ove bolesti uvećan na 187.
Crnoj Gori preti crni scenario
Prema najgorem scenariju o kojem su govorili predstavnici Nacionalno koordinaciono tela za zarazne bolesti (NKT) i epidemiolozi u Crnoj Gori bilo bi 6.300 zaraženih, a juče ih je zvanično bilo 4.385, javljaju podgoričke Vijesti, navodeći da se od marta inficiralo 15.615 ljudi.
Tokom prvog talasa, koji je trajao dva i po meseca, registrovano je ukupno 324 zaraženih, a predstavnici NKT, epidemiolozi i kliničari, tada su govorili o tri scenarija za Crnu Goru, podseća portal Vesti.
Najbolji je predviđao da će biti 0,1 odsto inficiranih, odnosno 630, od kojih će biti hospitalizovano 140 pacijenata, a 35 do 40 na respiratoru.
Prema drugom, srednjem, scenariju Crna Gora bi u jednom momentu imala oko 1.870 zaraženih, dok bi hospitalizacija bila neophodna za 400 do 420 obolelih.
Treći, najgori scenario, predviđao je 6.300 zaraženih, odnosno jedan odsto stanovništva, a 300 do 320 pacijenata bi završilo na respiratorima, a predstavnici zdravstvenog sistema tvrdili su da su spremni i za najgori scenario.
Na bolničkom lečenju juče je bilo 295 pacijenata, podsećaju Vijesti, navodeći da “crni scenario iz prvog talasa nije daleko”.
Kolarić: Moguće je da ćemo u Hrvatskoj imati 2.000 zaraženih dnevno
Epidemiolog i član Naučnog saveta hrvatske vlade, Branko Kolarić, kaže da je moguće da u Hrvatskoj bude i 2.000 novozaraženih dnevno.
“S 500 smo došli na 1.000, tako da nije nemoguće da i 2.000 dostignemo”, rekao je sinoć Kolarić za HRT i istakao kako neodgovorno ponašanje dovodi do toga da zdravstveni sistem postane preopterećen, što ga zabrinjava.
“Pitanje je hoće li mere dovoljno smanjiti broj novozaraženih, a kažem, ja sam zabrinut da zdravstveni sistem može brzo postati preopterećen. S ovako ubrzanim porastom sistem može biti brzo ugrožen”, rekao je epidemiolog.
U Hrvatskoj je u nedelju bilo 548 hospitalizovanih, a Kolarić navodi da, kako se veći broj korona pacijenata leči, onda ima i nešto manje kapaciteta za ostale bolesti koje treba lečiti.
Ovog trenutka, istakao je, ne treba opet aktivirati Arenu s dodatnim krevetima.
“Ali nije isključeno da neće trebati, i oni šatori ispred KB-a Dubrava i Arena. Za sada još ne”, kazao je Kolarić.
Izvor: rtv