Oko 6,4 miliona Austrijanaca sutra, na prevremenim parlamentarnim izborima, odlučuje o budućoj vladi, a tako i kursu kojim će se kretati zemlja
Prevremeni parlamentarni izbori raspisani su nakon što je austrijski parlament, po prvi put u posleratnoj istoriji, izglasao nepoverenje vladi.
Pred izbore za Evropski parlament usled afere oko video snimaka od pre dve godine na kojima lider Slobodarske partije Austrije (FPO) Hajnc Kristijan Štrahe jednoj navodnoj nećaki jednog ruskog milijardera nudi državne poslove za finansijsku podršku njegovoj stranci došlo je do raspada koalicije sa Narodnom partijom (OVP) tadašnjeg kancelara Sebastijana Kurca.
Kurc se odlučio za prekid koalicije sa slobodarcima i za prevremene izbore, ali je do glasanja pokušao da nastavi da vlada formiranjem ekspertske vlade, koja je je trajala svega par dana, jer su opozicione stranke u skupštini donele odluku da izglasaju nepoverenje.
Zbog raspisivanja prevremenih izbora građani sutra biraju 183 poslanika parlamenta, a stranačke liste raspodelice mandate po regionalnim, pokrajinskom i republičkom principu, na kojem važi cenzus od četiri odsto.
Prema istraživanjima javnog mnjenja nema sumnje ko će biti pobednik prevremenih izbora, ali je neizvesna borba oko druge pozicije, a tako je neizvesno i koja će koalicija proizaći iz rezultata glasanja.
Kurcova OVP, prema istraživanjima, može računato sa oko 34 odsto glasova, i time ostaje jasno prva politička snaga u zemlji.
Na drugom mestu mogla bi biti Socijaldemokratska partija (SPO), koji bi u ovom tenutku mogla osvojiti između 20 i 22 odsto glasova.
Tesno iza socijaldemokrata je FPO, kojoj je afera “Ibica” nanela veliku štetu, ali ne toliku da je potpuno pala, pošto bi, prema istraživanjima, za slobodarce glasalo oko 20 odsto birača.
Zanimljivo je da će od prevremenih izbora profitirati Zeleni koji će se zasigurno vratiti u parlament, nakon što na izborima 2017.nisu prešli cenzus.
Ovaj put se Zelenima prognozira rezultat od 11 odsto, a iz njih bila bi još samo stranka Neos.
Tokom predizborne kampanje OVP je građanima poručila da želi da nastavi rad na reformama, koje je započela sa FPO, ostavljajući otvoreno s kojim koalicionim partnerom bi vladala.
FPO je vodila kampanju usmerenu na nastavak koalicije sa OVP, a SPO se, kritikujući vladu kancelara Kurca, usmerila na sprečavanje nove vlade OVP-FPO.
Predizborna kampanja bila je, za austrijske uslove, veoma “prljava”, jer su stranke pokušavale da “razotkriju” afere kod svojih političkih protivnika.
FPO je bila najuzdrmanija stranka, pošto je, nakon afere Ibica”, ova partija bila suočena sa daljim “udarcima”, kao što je korišćenje partijskog novca za privatne svrhe od strane ranijeg lidera Štrahea, ali i aktuelnih visokih funkcionera.
Kurcova OVP, odmah na početku kampanje, bila je suočena sa aferom uništavanja diskova iz kabineta šefa vlade.
Međutim, taj napad koji je došao od SPO, nije “urodio” plodom, jer je Kurc uspeo da dokaže da je to bila praksa i ranijih kancelar, koji su bili iz redova socijaldemokrata.
Na sve načine sve partije su pokušavale svoje konkurente da diskredituju kod glasača, a SPO je sve svoje napade usmerila na Kurca, kojeg je htela da prikaže kao čoveka sa dva lica.
Kurc je uspeo da odoli svim napadima i zadrži ogromnu prednost u istraživanjima, a iz predizbornih televizijskih konfrontacija izlazio bi stalno kao pobednik.
Ukoliko se ostvare prognoze i pobedi Kurc on će posle izbora imati težak zadatak formiranja nove vlade.
Najjednostavnija varijanta bila bi nova koalicija sa FPO, ali ujedno to bi bila vlada koja bi dalje polarizovala društvo.
Naime, veliki deo društva protivi se ekstremno desnim slobodarcima u vladi, ali na drugoj strani oni bi bili “najlakši” partner za Kurca, jer bi sa njima mogao da “progura” sve svoje ciljeve.
FPO oslabljena svim aferama, u želji da ponovo uđe u vladu po svaku cenu, mogla bi pristati na brojne ustupke i odstupanja od svojih predizbornih obećanja.
Ako se odluči za drugu kombinaciju Kurc bi mogao da razmišlja o koaliciji sa Zelenima I Neos-om, što bi otežalo rad vlade, jer što je više koalicionih partnera, posebno onih sa dijametralno suprostavljenim stavovima, kao što je slučaj sa Zelenima, teško je nametati svoj program.
Izvor: novosti