Bazilika u Arači je jedno od onih dobrih mesta koja nas povezuju, jer pamti i svedoči o istoriji koja je ovde i srpsko-slovenska i mađarska, rekao je sinoć, na manifestaciji „Slovo ljubve“ u Arači kod Novog Bečeja zamenik pokrajinskog sekretara za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama dr Nebojša Kuzmanović.
Srednjovekovni lokalitet Arača, uključujući i istoimenu baziliku, potiče iz 13. veka i jedan je od retkih sačuvanih spomenika kulture iz predturskog doba. Od kraja 14. stoleća on je bio u posedu despota Stefana Lazarevića, a kasnije i despota Đurđa Brankovića kao ugarskih saveznika, ali i nastavljača nemanjićke tradicije severno od Save i Dunava.
„To vreme je bilo samo jedan u nizu pozitivnih preplitanja srpske i mađarske istorije u vekovima koji su iza nas, onih preplitanja koji nas uče i spajaju. Zato je veoma važno da se Arača kao svojevrstan svedok istorije obnovi i učini dostupnim svima“, dodao je Kuzmanović, i precizirao da je Pokrajinski sekretarijat obnovu Arače pomogao sa 6,2 miliona dinara, dok je Ministarstvo kulture i informisanja za to izdvojilo 5,5 miliona. Istovremeno, iz evropskih fondova za to je stiglo 500.000 evra.
Značaj obnove Arače sinoć je potencirao i predsednik Skupštine Vojvodine Ištavana Pastora, ocenivši da je ona „jedinstven lokalitet i zajedničko nasleđe kome mora da se vrati nekadašnji sjaj“. Paraleno sa graditeljskom, u toku je i duhovna obnova Arače, čiji deo je i manifestacija „Slovo ljubve“ koju organizuje Banatski kulturni centar iz Novog Miloševa i u okviru koje je sinoć književniku Selimiru Raduloviću uručena prestižna nagrada „Despotica Angelina Branković“.
„Ova nagrada za mene ima poseban značaj, jer se ovde ogledam u nečemu što se može označiti verodostojnim predelom pevanja i mišljenja i nečemu što može da se nazove duhovnim pesništvom“, rekao je Radulović neposredno po prijemu nagrade.
Izvor: PS za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama