Pakovanje zna da oduzme mnogo vremena i da stvori bespotrebnu nervozu. Meni se često dešavalo da krenem u poslednjem trenutku i da pola stvari zaboravim.
Vremenom sam razvio sistem koji mi štedi vreme i smanjuje stres.
U ovom tekstu sam izdvojio pet saveta koji su mi se pokazali kao najpraktičniji. Ako ih primeniš, verovatno ćeš se spakovati brže i bez komplikacija.
1. Napravi listu pre nego što počneš
Ranije sam pamtio šta treba da ponesem, ali to uvek završi tako što mi fali punjač, četkica za zube ili čista majica. Sada napravim listu bar dan ranije.
Podelim je po osnovnim stvarima: garderoba, obuća, higijena, tehnika, dokumenta. Ako idem na put od tri dana, napišem tačno tri majice, tri para čarapa, donji veš, jednu rezervnu kombinaciju, i to je to.

Ne preterujem. Ovakva lista mi pomogne da ne nosim više nego što mi treba.
Kad sve stavim na papir, proverim ima li nečega što se može zameniti ili što je nepotrebno. Ako sam u nedoumici, radije ne ponesem. Nosim stvari koje služe svrsi.
Lista mi takođe pomogne kad se pakujem za povratak – samo pređem kroz nju i vidim da li sam sve spakovao nazad.
Koristim aplikaciju na telefonu ili samo papir i olovku. Poenta je da ne razmišljam u hodu, nego da imam plan. To mi smanji stres i štedi vreme na dan polaska.
2. Koristi vakuumske kese i plastične kutije sa poklopcem
Kad sam prvi put koristio vakuumske kese, iznenadilo me koliko stvari mogu da stanu u jednu torbu. Odeća se sabije, zauzima upola manje prostora.
Ponesem ručni usisivač ili koristim hotelski ako ostajem negde duže. Ako neću da se bakčem sa tim, postoje i kese koje se sabijaju bez usisivača – samo urolam i istisnem vazduh.

Plastične kutije sa poklopcem su mi korisne za kablove, punjače, sitnice za ličnu higijenu i lekove. Ne otvaraju se u torbi, sve je na svom mestu. U PlastikaOnline kupujem providne, pa odmah vidim šta je unutra. Nema traženja.
Kombinacija vakumskih kesa i kutija mi omogući da se spakujem brzo i bez haosa. Znam gde je šta. Kad stignem na destinaciju, samo izvadim kese i kutije, ne moram da premeštam sve iz torbe.
3. Rasporedi stvari po torbama, ne po kategorijama
Nekad sam pakovao sve majice zajedno, sve pantalone zajedno, pa kozmetiku posebno. To ima smisla kod kuće, ali na putu ne. Sada pravim „pakete“ po danima ili po tipu aktivnosti.
Ako znam da ću prvog dana imati sastanak, spakujem komplet: pantalone, košulju, čarape, kaiš – sve u jednu torbu ili u jednu pregradu. Ne moram da preturam celu torbu.

Za vikend putovanje ponesem jednu torbu sa stvarima za dan, drugu za veče, treću za povratak. Ako idem automobilom, stavim ih u gepek tako da mogu lako da dođem do prave.
Ako idem avionom, rasporedim ih u koferu po slojevima. Sve to štedi vreme i živce.
Ovakav sistem mi omogući da se oblačim bez razmišljanja i bez kopanja po stvarima. Tako mi odeća ostane uredna, ne izgužva se i ne zaboravim sitnice koje idu uz kombinaciju.
4. Obuci teže stvari umesto da ih pakuješ
Ako idem negde gde je hladno ili mi treba teža obuća, uvek je obujem umesto da je pakujem. Jakna, a, uvek je obujem umesto da je pakujem.
Jakna, čizme, deblje pantalone – sve što zauzima mnogo mesta ide na mene, ne u torbu. U automobilu ili u avionu može biti malo glomazno, ali se isplati jer mi u koferu ostane više prostora.

Nosim džepne pantalone ili jaknu sa više džepova, pa u njih stavim sitnice koje bih inače nosio u rancu. Tako mi ručni prtljag ostane jednostavan. Ne volim da vucaram više torbi nego što moram.
Nekad mi bude toplo u jakni dok putujem, ali je samo skinem i stavim je iznad sedišta. Mnogo je lakše nego da je sabijam u kofer. Teže patike takođe nosim na nogama, a laganije pakujem.
5. Ostavi mesta za stvari koje ćeš doneti nazad
Ranije bih spakovao torbu do vrha i onda se mučio kad kupim nešto na putu. Sad uvek ostavim bar trećinu torbe praznu.
Ako nešto ne stane, pravim mesta tako što bacim potrošene stvari: prazne boce, stare čarape, ambalažu.
@krisvdp @Voyagoux thankyou for the suitcase 🫶🏼 #holidaypacking #packing #suitcase #holidays #clothing
Ne planiram detaljno šta ću kupiti, ali uvek se desi da ponesem nešto nazad – poklon, garderobu, suvenire. Ako imam slobodan prostor, ne moram da kupujem dodatnu torbu ili da nosim kese.
Kad pakujem unapred sa tom rezervom, manje brinem o povratku. Sve staje, brzo se zatvori, i nema natezanja sa rajsferšlusom. Ako ne kupim ništa, imam laganiju torbu, što mi je opet plus.
Ovo pravilo mi pomogne da se na kraju puta ne nerviram, nego da se spakujem isto brzo kao i kad sam polazio.
Zaključak
Pakovanje ne mora da bude haotično ni naporno. Uz jednostavne korake mogu da se spremim za put bez stresa.
Svaki od ovih saveta mi pomaže da imam više kontrole i manje razmišljanja u poslednji čas.
Bitno mi je da ne nosim višak i da ne zaboravim osnovno. Ako i ti želiš jednostavno pakovanje, počni sa ovim pravilima.