Manifestacija “Novosadsko proleće” će se održati od 21. do 23. marta, na prvom spratu SPENS-a.
Tokom tri dana održaće se edukativne i kreativne radionice, interesantne tribine, predavanja i promocija gastronomskih užitaka. Posetioci će biti u prilici da kupe nešto šareno i mirisno ili umetnički proizvod izlagača, da pevaju, plesu, druže se i uživaju.
Neizostavni deo su i izlagači i njihovi proizvodi koji će se predstaviti kroz izložbene celine:
- Izložbu cveća, sadnica i opreme za hortikulturu
- Izložbu meda i zdravstveno-bezbedne hrane
- Izložbu starih i umetničkih zanata
- Izložbu fotografija Slobodana Šušnjevića “Ispod kore san”
- Izložbu slika Deiane Popov “Recycle Art”
Izložbe su prodajnog karaktera, a ulaz je slobodan.
Radno vreme manifestacije:
četvrtak od 9 do 21 čas petak od 9 do 22 časa subota od 9 do 18 časova
U četvrtak, 21. marta, sa početkom u 17 časova održaće se tribina “Biljne invazije i Novi Sad” (amfiteatar). Početkom 21. veka, zbog prepoznatog negativnog uticaja invazivnih vrsta na okolinu i zdravlje ljudi, porasla je potreba za poznavanjem ovih vrsta. Globalni trend poslednjih godina u rešavanju problema sa invazivnim stranim vrstama je aktivno uključivanje stanovništva. Prvi korak ka postizanju toga je informisanje i razvijanje svesti o problemu invazivnih vrsta, a zatim i aktivno uključivanje u delovanje. Ključni momenat unapređenja trenutnog stanja je osnaživanje građana za inicijativu i aktivnosti na polju rešavanja problema invazivnih vrsta u smislu informisanja i jačanja kapaciteta za aktivno učešće.
Na tribini će se govoriti o više tema:
- Invazivne vrste – problem urbanih sredina: Novi Sad – grad sa problemom ili
ne, dr Goran Anačkov, Departman za biologiju i ekologiju, Prirodno-matematički
fakultet - Upravljanje invazivnim vrstama u zaštićenim područjima, dipl. biolog Ranko
Perić, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode - Uključivanje građana u borbu i identifikovanju, monitoringu i suzbijanju
invazivnih vrsta - Monitoring populacija ambrozije i WEB aplikacija za automatsko
kartiranje kao metodusavršavanja istraživačkih tehnika, dr Dušanka
Perišić, Departman za biologiju i ekologiju i Departman za matematiku i
informatiku, Prirodno-matematički fakultet - Invasive NS – veb platforma za prijavljivanje invazivnih biljnih vrsta na teritoriji grada Novog Sada, Goran Tmušić, istraživač pripravnik,
Prirodno-matematički fakultet, Departman za biologiju i ekologiju - Metode suzbijanja invazivnih vrsta procesima sadnje u urbanim sredinama,
Snežana Mrđan, master inž. poljoprivrede, Institut “Josif Pančić” Beograd
Takođe, u četvrtak, 21. marta, sa početkom u 19 časova održaće se Stručni skup Pokreta gorana Novog Sada za nastavnike novosadskih osnovnih škola “Prednosti i izazovi projektne nastave u obrazovanju za održivi razvoj”. Ovim skupom žele da pruže podršku, pomoć i da osnaže sve prosvetne radnike za bolju i efikasniju realizaciju projektne nastave.
U petak, 22. marta, u amfiteatru sa početkom u 11 časova održaće se prezentacija programa “Za čistije i zelenije škole u Vojvodini”. Ovo je zajednički projekat pet Pokrajinskih sekretarijata – Sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine, Sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, Sekretarijata za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj, Sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova i Sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, ReCan fondacije i Pokreta gorana Vojvodine. mPlanirano je održavanje Okruglog stola pod nazivom “Od akcije do projektne nastave kroz teme o prirodi i životnoj sredini”, koji ima za cilj razmenu i širenje znanja i jačanje profesionalnih kompetencija prosvetnih radnika u oblasti zaštite životne sredine za uspešniju realizaciju projektne nastave:
- Ekološki projekti u vrtiću – Željka Milanović, pedagoškinja, PU “Radosno
detinjstvo” Novi Sad - Od ideje do projekta sa ekološkom porukom – Ljiljana Jovanović, predsednica
Društva učitelja Novog Sada - Dinamika globalne orjentacije ka kompetencijama u srednjim školama kroz
vannastavne aktivnosti mladih, s akcentom na ekološke aktivnosti - Podtema – aktivizam mladih, veštine, ideje, elektronska pismenost, grupni
rad, lično usavršavanje – Olivera Amidžić, stručna saradnica i Danijela
Dragojević, nastavnica računarstva i informatike, Srednja stručna škola “Branko
Radičević” Ruma
Takođe, u petak od 14 časova biće održano predavanje “Biljna hrana i prevencija bolesti prostate”. Predavač je dr sci. med. Tomislav Pejčić, sa Instituta za urologiju i nefrologiju Kliničkog centra Srbije. Predavanje se bavi pitanjima – može li način života i način ishrane uticati na zdravlje i u kojoj meri, da li je vegetarijanstvo pomodarstvo ili životna potreba, kako su se hranili naši daleki preci i kako se hrane naši srodnici primati, možemo li po ugledu na njih smanjiti pojavu karcinoma prostate i karcinoma dojke? Moderator predavanja će biti Branislav Marinkov.
Izvor: nsuzivo.rs