Ambasadorka Kine u Beogradu Čen Bo veruje da će biti sve više kineskih investicija u Srbiji i ističe da šefovi država dve zemlje, Aleksandar Vučić i Si Đinping, pridaju veliku pažnju bilateralnim odnosima i planiraju ih sa strateške pozicije.
Čen je u intervjuu za Politiku istakla da je Srbija prva među zemljama centralne i istočne Evrope i jedina na Balkanu sa kojom je Kina uspostavila sveobuhvatno strateško partnerstvo.
“Praktična saradnja Kine i Srbije je po obimu najveća, po sadržaju najopsežnija, a po obliku najraznovrsnija. Kada govorimo o ovom regionu, najintenzivnija je komunikacija između predsednika Si Đinpinga i predsednika Aleksandra Vučića”, istakla je ambasadorka.
Čen je naglasila da je stav Kine po pitanju Kosova i Metohije jasan i dosledan.
“Kineska strana poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Republike Srbije, razume i podržava legitimne zahteve Srbije po ovom pitanju. Smatramo da je u okvirima Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti i drugih relevantnih rezolucija najbolji način da se reši pitanje Kosova i Metohije i da zainteresovane strane putem dijaloga postignu obostrano prihvatljivo rešenje”, poručila je ona, dodajući da Kina ceni napore srpske strane u pronalaženju kompromisnog rešenja putem dijaloga.
Čen, koja je od 1996. do 1999. godine bila ataše, treći sekretar u ambasadi Kine u SR Jugoslaviji, kaže da je, kada je ovaj put došla u Srbiju, bila impresionirana napretkom u razvoju, koji je naša zemlja postigla.
Ona je istakla da je primetila dosta novih građevina, prodavnica, auto-puteva, kao i to da se svuda gradi.
“Uprkos svim poteškoćama, srpski narod se uvek zalagao za nezavisnost, slobodu i toleranciju prema svetskoj različitosti, čemu se ja duboko divim”, rekla je ambasadorka.
Čen je naglasila da kineski narod oseća veliku bliskost sa Srbijom.
“Stupanjem na snagu sporazuma o bezviznom režimu između Kine i Srbije, sve više i više kineskih državljana želi da poseti Srbiju. Tako je 2016. godine 18.000 kineskih turista, a 2018. godišnje njih 102.000 posetilo Srbiju. Ove godine taj broj i dalje raste”, navela je ona.
Ambasadorka smatra da će biti sve više i više kineskih investicija u Srbiji.
“Nakon kompanije ‘Linglong’ počela je i izgradnja fabrike za proizvodnju autodelova kineske kompanije ‘Mint’. Kinesko preduzeće je kupilo neke akcije Ikarbusa, železara HBIS u Smederevu i rudnik Zijin u Boru neprekidno povećavaju svoja ulaganja kako bi modernizovali preduzeća”, istakla je ona.
Takođe, kako je navela, ubrzava se razvoj projekata industrijskog parka u Beogradu, dok su pregovori oko projekta izgradnje kinesko-srpskog industrijskog parka prijateljstva u Smederevu u završnoj fazi.
“Izgradnja ova dva industrijska parka privući će više kineskih malih i srednjih preduzeća da investiraju u Srbiji”, naglasila je Čen
Na pitanje da li se Kina plaši kvota za izvoz čelika, koje je uvela EU i toga kako će da posluje železara u Smederevu, ona je ukazala da je kvota najveći izazov za razvoj železare.
“Bez uticaja faktora kvote, železara bi se još bolje razvijala i dala veći doprinos ekonomskom razvoju Srbije”, uverena je ambasadorka.
Izvor: RTV