Od ratova na prostoru bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, Autonomna Pokrajina Vojvodina ostala je van domašaja svoje imovine koja se nalazi u novim državama stvorenim na prostoru nekadašnje federacije.
Odmarališta i letovališta koju su koristili pokrajinski organi već dugo nisu u vlasništvu Vojvodine, ako se gleda status te imovine u Hrvatskoj i Sloveniji, ali Pokrajina i dalje pokušava da ostvari pravo na tu imovinu.
U izveštaju o nepokretnostima na teritoriji bivših jugoslovenskih republika koji su poslanici Skupštine Vojvodine nedavno usvojili u okviru Izveštaja o stanju imovine AP Vojvodine u 2017. godini navodi se da je Autonomna pokrajina Vojvodina bila korisnik Vile „Vojvodina“ u Lovranu (Vila „Sveti Rok“) površine 421 kvadratnog metra i 160 kvadrata garaže, i odmarališta „Vojvodina“ površine 243 kvadrata u Crikvenici u Republici Hrvatskoj, te Vile „Vojvodina“ na Bledu površine 186 kvadrata, i trosobnog stana u Radovljici od 76,65 kvadratna metra u Republici Sloveniji. Prema podacima koje poseduje vojvođanska administracija na nepokretnostima Vila „Vojvodina“ u Lovranu (Vila „Sveti Rok“) na kojima je bila upisana društvena svojina, pravo korišćenja AP Vojvodina, danas je upisano pravo svojine društva „Teodoro Investiment S.A.“ iz Švajcarske, kao i pravo svojine fizičkog lica Sergeja Sergejeviča Rodinova, dok je odmaralište „Vojvodina“ u Crikvenici, na kojima je bila upisana društvena svojina sa pravom korišćenja Uprave za opšte poslove pokrajinskih organa, danas upisano pravo svojine društva „Mešić com“ d.o.o. iz Zagreba i izgrađen je luksuzni starački dom „Salvia“, odnosno kompleks za starije i nemoćne.
Pokrajinska vlada zadužila je Pravobranilaštvo Autonomne Pokrajine Vojvodine da da, shodno potvrđenim međunarodnim ugovorima, opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava i važećim zakonima Republike Srbije, u vezi sa objektima u Republici Hrvatskoj i Republici Sloveniji na kojima je Autonomna pokrajina Vojvodina bila upisana kao nosilac određenih imovinskih prava, preduzme mere na osnovu kojih će Vojvodina uspostaviti svojinu, odnosno ostvariti pravo na naknadu štete – rekao je Mirović, dodajući da je pravobranilaštvo, u vezi sa nepokretnostima u Republici Hrvatskoj angažovalo oktobra 2015. godine advokatsku kancelariju iz Zagreba.
Ova kancelarija je nakon uvida u stanje nepokretnosti koje potražuje Vojvodina iznela mišljenje pokrajinskoj administraciji „da je nemoguće ostvariti pravo na povraćaj navedenih nekretnina, već samo eventualno pravo na naknadu štete“.
U izveštaju koji je usvojio pokrajinski parlament konstatovano je da su u toku dalje aktivnosti radi tumačenja Zakona o potvrđivanju Sporazuma o pitanjima sukcesije i eventualnog podnošenja tužbe.
Vojvođansko Pravobranilaštvo uputilo je 28. decembra 2015. godine Republici Sloveniji putem Državnog pravobranilaštva Republike Slovenije opomenu pred pokretanje postupka radi utvrđenja prava svojine, odnosno naknade štete, s obzirom da je upućivanje opomene neophodno pre pokretanja sudskog postupka za ostvarivanje prava na nepokretnostima: Vila „Vojvodina“ na Bledu na kojima je bilo upisano pravo svojine Izvršnog veća Vojvodine, kao i trosobnom stanu u Radovljici, Alpskoj ulici broj 5 na prvom spratu.
Izvor: dnevnik