Na eventualno referendumsko pitanje da li biste prihvatili da Kosovo dobije stolicu u UN, a da Srbija uđe u EU, čak 59 odsto ispitanika odgovorilo je negativno. Tek 22 odsto anketiranih bi prihvatilo, a 19 procenata nema stav.
Ovo pokazuje poslednje istraživanje agencije “Faktor plus”, rađeno od 1. do 6. jula, u kojem je učestvovalo 1.200 ispitanika iz centralne Srbije.
– Rezultat je ovde ubedljivo negativan i izvesno je da tako formulisano referendumsko pitanje ne bi prošlo – kaže za “Blic” Vladimir Pejić iz agencije “Faktor plus”.
Na pitanje kakav stav imaju o referendumu kada je reč o konačnom statusu KiM, 61 odsto ispitanih je reklo da je to jedini ispravan način da se narod izjasni i da potpuno podržava njegovo održavanje, 12 procenata podržava, ali mislim da rezultat neće biti uvažen, 14 odsto navodi da je to prebacivanje odgovornosti na narod, a 11 da nema potrebe za tim.
– Očigledno je da građani većinski smatraju da je referendum neophodan, što je demokratski i pošteno. Referendumi se raspisuju i za daleko manje važne stvari, pa je logično da se građani pitaju i o sudbini jednog dela državne teritorije – objašnjava Pejić i kaže da se u Sloveniji referendum raspisuje sa pitanjem da li prodavnice treba da rade nedeljom, pa da je fer da se raspiše i kod daleko ozbiljnijih stvari.
Stranke
Kada bi se parlamentarni izbori održavali sutra, Srpska napredna stranka bi osvojila 54,8 odsto glasova, Socijalistička partija Srbije 8,8 odsto, a Savez za Srbiju 5,2 odsto.
– Naprednjaci imaju više nego pre nekoliko meseci, a malo manje nego prošlog meseca. To su očekivani rezultati s obzirom na to da je mirnodopsko vreme i da nema nikakve kampanje. Savez za Srbiju Dragana Đilasa smo prvi put u istraživanje stavili samostalno, kao stranku i ne stoje loše – navodi Vladimir Pejić.
Institucije
Kada je reč o poverenju koje građani Srbije imaju u rad institucija, najbolje stoje predsednik Srbije i Srpska pravoslavna crkva sa 54 procenta onih koji im veruju.
Za njima sledi Vojska Srbije sa 46 odsto podrške, policija sa 44, Vlada Srbije sa 38 i zdravstvo sa 29 procenata.
– Ovaj rezultat pokazuje da Crkva ima značajan uticaj, ali ne presudan. Definitivno nismo zemlja u kojoj Crkva može da donosi odluke – zaključuje Pejić.
Izvor: blic